Tworzywa sztuczne
Just another WordPress site

Architektura 21szego wieku : 13 Tragicznie wyburzonych budynków, które przedstawiają nasze nieustannie zmieniające się postawy wobec architektury

Posted in Uncategorized  by admin
September 2nd, 2019

Utracona architektura ..
Ze względów ekonomicznych lub estetycznych stare zburzone zostaje na nowe, często w pogardę członków społeczności i architektów.
Ale zburzone budynki opowiadają o ciągle zmieniającej się polityce konserwacji – i często mówią o tym znacznie lepiej niż budynki, które faktycznie zachowały się w historii.
Ponieważ pejzaż architektoniczny nadal się zmienia wokół nas, ważne jest, abyśmy rozpoznawali naszą przeszłość, nawet jeśli jej ślady zostały usunięte ze świata fizycznego.
Pennsylvania Station (1910.
1963) Obraz w bibliotece Kongresu Rozbiórka w 1963 roku na Pennsylvania Station w Nowym Jorku była jedną z najbardziej kontestowanych w historii.
Budynek Beaux Arts, zaprojektowany w 1910 roku przez McKim, Mead i White, był stacją kolejową, która stanowiła dla wielu odwiedzających pierwszy punkt wejścia do międzynarodowego miasta.
Zawierał wysokie sufity, klasyczne kolumny i różowy granit.
Chociaż część podziemnej infrastruktury została zachowana, zewnętrze zostało zburzone, aby zrobić miejsce dla Madison Square Garden i Two Penn Plaza.
Bezprecedensowy międzynarodowy gniew wywołany przez rozbudzone energią działania związane z ochroną architektury w mieście.
Zaledwie dwa lata później uchwalono ustawę New York Gardens, oszczędzając wiele budynków z podobnego losu.
New York World Building (1890.
1955) Image via Wikimedia (public domain) U szczytu wpływów gazety, New York World budynek został wzniesiony w 1890 roku, aby pomieścić publikację o tej samej nazwie.
Zaprojektowany przez George a B.
Posta i zamówiony przez magnata prasowego Josepha Pulitzera, budynek stał się najwyższy w mieście, wyprzedzając iglicę Kościoła Trójcy Świętej.
Ale budynek został zburzony w 1955 roku, aby pomieścić rozszerzone wejście rampy samochodowej do Brooklyn Bridge.
Najbardziej ikoniczną pozostałością po budynku jest witraż zaprojektowany przez Otto Heinigke, który obecnie wisi w Columbia School of Journalism.Netherlands Dance Theatre (1987.
2015).
Hans Werlemann przez magazyn Metropolis Jako pierwszy duży projekt Rem Koolhaas i jego firmy OMA w 1987 roku, Holenderski Teatr Tańca w Hadze był świadectwem jego pomysłowego podejścia do projektowania.
Najbardziej godna uwagi była strukturalna innowacja wygiętego dachu i akustyka audytorium.
Zbudowany na 8 milionów dolarów, projekt został również doceniony ze względu na swoją oszczędność – chociaż cechy, które pozwoliły mu być tak tanie, ostatecznie doprowadziły do społecznego niezadowolenia i wyburzenia w 2015 r.
Strona, w której kiedyś stał postmodernistyczny budynek, wkrótce będzie domem dla nowych centrum kulturalne z kompleksem sztuk performatywnych.
The Call Building (1898.) Image via Wikimedia (public domain) Choć nie do końca zburzony, w 1898 roku w San Francisco w 1880 roku doszło do masowej renowacji fasady, która pozostawiła go nie do poznania.
Jego wyróżniające się dekoracje, takie jak fryzy dekoratorskie i łukowate okna, zostały zastąpione nieużywaną wieżą betonową.
Nawet kopuła na szczycie budynku została usunięta.
Przebudowa budynku, pierwotnie zaprojektowana przez Jamesa i Merritta Reida, została wykonana w celu modernizacji budynku na XX wiek.
Jorba Laboratories (1970.
1999) przez La Gaceta Często określany jako.
Pagoda.
Ze względu na wizualne podobieństwo do klasycznej azjatyckiej formy budynku, Jorba Laboratories były przykładem racjonalistycznych zasad projektowania Miguel Fisac.
Zaprojektowany w 1970 roku i położony poza Madrytem, kampus był najbardziej znany ze swojej wieży, która miała odsadzone, kwadratowe podłogi.
Nakładanie się tworzyło budynek, który miał wiele odczytów w zależności od jakości światła.
W 1999 r.
Deweloperzy zdecydowali, że w najlepszym interesie gospodarczym będzie wybudowanie większego budynku na miejscu, a oryginał został zburzony.
Publiczność przytłaczająco wystąpiła w obronie budynku, co było niezwykłe dla takiej współczesnej pracy, ale niestety to nie było wystarczające, aby zmienić jej los.
Domy Vanderbilta (lata 70.
XX wieku) Zdjęcie z Wikimedia (public domain) Niektóre z najlepszych przykłady architektury Beaux-Arts były rezydencjami słynnej rodziny Vanderbilt położonej na Piątej Alei w Nowym Jorku.
Pod koniec lat siedemdziesiątych XIX wieku rodzina zleciła architektom takim jak Richard Morris Hunt zaprojektowanie masywnych rezydencji.
Gdy nadszedł pozłacany wiek, wiele domów zostało zburzonych, by zrobić miejsce dla komercyjnych budynków i drapaczy chmur, które są dziś widziane na Piątej Alei.
Szpital Prentice Women s Hospital (1975.
2013).
Użytkownik Wikimedia Umbugbene na licencji CC BY-SA 3.0 Bertrand Goldberg 1975 Prentice Women s Hospita
[patrz też: projektowanie ogrodów, gimnazjum nr 7 koszalin, lwówecki info ]
[podobne: lwówecki info, gimnazjum nr 7 koszalin, rolstal ]
[więcej w: lwówecki info, gimnazjum nr 7 koszalin, rolstal ]

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: gimnazjum nr 7 koszalin lwówecki info rolstal