Tworzywa sztuczne
Just another WordPress site

Budownictwo wczoraj i dzis : 7 Opuszczone i pogarszające się latynoamerykańskie klasyki architektury

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Ile żyć ma wielkie dzieło architektury.
Pierwszy zaczyna się, gdy jest zbudowany i zamieszkały, oceniany na podstawie jakości życia, jakie zapewnia swoim mieszkańcom.
Druga generacja pojawia się później, gdy staje się historycznie ważna i być może jej pierwotna funkcja nie odpowiada już wymaganiom społeczeństwa.
Wartość takich budynków polega na tym, że informują nas o przeszłości i dlatego ich konserwacja jest konieczna.
Jednak w Ameryce Łacińskiej istnieją niezliczone przypadki budynków o wielkiej wartości architektonicznej, które są w tragicznych stanach zaniedbania i pogorszenia.
Siedem takich przykładów to: 1.
Los Manantiales autorstwa Félix Candela Mexico City, Meksyk Los Manatiales został zbudowany w 1957 roku w Xochimilco.
Jest to miejsce o wielkim znaczeniu kulturowym dla miasta Meksyk ze względu na jego przedhiszpańskie pochodzenie.
Jego architekt, Félix Candela, zaproponował projekt, który mógłby zostać zintegrowany z ogrodami, ponieważ miał strukturę podobną do kwiatu lotosu.
Przestrzeń użytkowa została zaprojektowana na przecięciu 4 hiperbolicznych paraboloidów, które przypominają płatki kwiatu.
Budynek jest obecnie wykorzystywany jako restauracja i jako przestrzeń taneczna z muzyką na żywo, jednak zarówno wnętrze, jak i zewnętrzna, miały lepsze dni.
Skutki wilgotności i czasu są widoczne w spadającej farbie i brakujących płytkach, które albo różnią się, albo nie zostały wymienione.
2.
Parador Ariston Marcel Breuer Mar de Plata, Argentyna Położony w dzielnicy La Serena w Mar de Plata w Argentynie, Parador Ariston został zbudowany przez węgierskiego architekta Marcela Breuera w 1948 roku.
Miał on być miejscem spotkań towarzyskich, tańców, i koktajle.
Główna przestrzeń jest podniesiona o jeden poziom z zakrzywionymi ścianami, które zostały zainspirowane koniczyną, umożliwiającą maksymalne oszklenie i światło słoneczne.
Budynek jest w gruzach i zaniedbany, pomimo różnych inicjatyw obywatelskich, które go przywracają.
Ściany są pokryte graffiti, a okna są przybite drewnem.
Jest mało prawdopodobne, że warunki te ulegną poprawie, ponieważ budynek nie posiada ochrony dziedzictwa przez władze lokalne.3.
Casa Robles Castillo, Luis BarragánGuadalajara, Mexico via Mural.
Image via Mural W 1926 roku doktor Adolfo Robles León zlecił młodemu Luisowi Barragánowi zbudowanie pierwszego domu.
W rezultacie powstał Casa Robles Castillo, amerykańska kolonia Guadalajara.
W ostatnim czasie dom został wynajęty na różne komercyjne sposoby użytkowania, między innymi jako restauracja i bar, seria Subway, a obecnie jest to restauracja taco w stylu teksańskim.
W czasie, który upłynął między lokatorami, dom został zaniedbany i oznakowany graffiti.
O ile przydatność najnowszego zastosowania jest często dyskutowana, jest bez wątpienia lepsza niż rezygnacja4.
Edificio Copelec – Juan Borchers, Jesús Bermejo i Isidro Suárez Chillán, Chile.
Użytkownik Wikimedia AlBustos na licencji CC BY-SA 3.0.
Obraz za pomocą Wikipedii Deklarowany zabytek historyczny w 2007 roku, budynek Copelec w Chillán jest uważany za jedno z najważniejszych dzieł swoich czasów.
Budynek autorstwa Juana Borchersa, Jesúsa Bermejo i Isidro Suáreza ma konstrukcję brutalistyczną i został zaplanowany jako budynek biurowy dla Borchers w 1962 roku.
Jako jedna z nielicznych prac Borchers (1910-1975), wraz z Casa Meneses , jedno z jego najbardziej emblematycznych dzieł.
Chociaż w 2013 r.
Pojawiły się plotki, że budynek ma zostać odrestaurowany i przekształcony w ośrodek kulturalny, pozostaje on w dotychczasowym użyciu jako magazyn biurowy, magazynowy i rowerowy dla właściciela, Chillán s Electrical Cooperative.5.
Club de Yates Santa Paula by Vilanova ArtigasS.
O Paulo, Brazil.
Luiz Seo Zbudowany w 1961 roku, budynek ten ma prostokątną pokrywę z trójdzielnych płyt z ośmioma filarami symetrycznie rozmieszczonymi po obu stronach, wspartymi bezpośrednio przez fundamenty i kamienne ściany.
Wyższy poziom ma ciągłość z wysokością drogi, a niższy poziom zajmuje 2/3 powierzchni zadaszonej i znajduje się na wysokości jeziora.
Podczas gdy budynek ma wielką wartość jako nowoczesna brazylijska architektura, jego pogorszenie i złe traktowanie rozpoczęło się, gdy przestał być używany.6.
Ladera de la Misericordia, autor: Lina Bo Bardi Pelourinho, Brazylia Ladera de la Misericordia.
Obraz.
Flickr Adalberto Vilela Lina Bo Bardi był jednym z najważniejszych i najbardziej ekspresyjnych architektów architektury brazylijskiej w XX wieku.
Budynek, Ladera de la Misericordia, został zbudowany w 1987 roku.
Składający się z dwóch butli z zaprawą, w których znajdowała się restauracja z dużym drzewem rosnącym w jej centrum, światło zalało przestrzeń przez otwarty dach.
Budynek jest ważnym przykładem harmonijnego połączenia kolonialnej architektury z ruchem modernistycznym.
Jednak obecny właściciel budynku, Fundacja Gregório de Mattos, zaniedbał go, zostawiając go z gruzami i zepsutymi okiennicami.
7.
Szklarnia w Quinta Normal ParkSantiago, Chile
[podobne: kraszkebab, surówki bawełniane, odzież ochronna ]
[patrz też: cyklofosfamid, kraszkebab, lwówecki info ]
[hasła pokrewne: cyklofosfamid, kraszkebab, lwówecki info ]

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: cyklofosfamid kraszkebab lwówecki info